Jak dbać o oczko wodne?

Oczko wodne nierzadko staje się jednym z najważniejszych i najbardziej okazałych elementów dekoracyjnych ogrodu. Dobrze zaprojektowane i dopasowane do otaczającej zieleni oraz aranżacji przestrzeni wokół domu będzie zachwycać domowników i ich gości. Oczywiście kluczowe znaczenie mają tutaj zabiegi pozwalające utrzymać jego atrakcyjny wygląd. Wiosną należy usunąć glony, wyschnięte liście utrzymujące się na powierzchni oraz oczyścić filtry.

To również dobry czas na zweryfikowanie, czy niecka jest szczelna i czy nie pojawiły się w niej pęknięcia. Latem należy pilnować, aby podczas upałów szybko parująca woda było uzupełniania, a także regularnie usuwać przegniłe i nadmiernie rozrastające się rośliny. Jesień to czas, kiedy przygotowujemy oczko wodne na zbliżające się mrozy. Należy usunąć wyschłe liście i gnijące rośliny, oczyścić dno zbiornika, a jeśli temperatury spadną poniżej zera, można wyłączyć filtry – ryby zimą nie jedzą, a więc i nie wydalają, stąd oczyszczanie wody jest zbędne. Lepiej jest też w odpowiedni sposób zabezpieczyć rośliny nieodporne na mróz umieszczając je w ciepłym miejscu.

Oczko wodne również zimą wymaga od właściciela nieco uwagi – powinien on pilnować, aby woda w zbiorniku nie zamarzła. W przeciwnym razie ryby i rośliny będą miały za mało powietrza, aby przetrwać do wiosny. Rozbijanie lodu siekierą lub młotkiem jest mało skuteczne, a ponadto bywa też groźne dla zwierząt. Znacznie bezpieczniej więc będzie zastosować specjalne pływaki i pompy chroniące przed zamarzaniem.

  Rodzaje
Artykuły Partnera