Deski podłogowe, wszystko co musisz o nich wiedzieć przed zakupem

Deski podłogowe, wszystko co musisz o nich wiedzieć przed zakupem

Deski podłogowe mają nowoczesny i elegancki wygląd drewna i zazwyczaj nie są bardzo drogie. Podłogę można również łatwo łączyć z innymi meblami. Kolejną zaletą jest to, że deski te są stosunkowo łatwe do układania. Wysokiej jakości deski drewniane to klasyk wśród podłóg. O ile drewno w swojej surowej postaci było używane jako podłoga już w średniowieczu, o tyle historia drewnianych desek jest znacznie nowsza.

Deski podłogowe, jakie wybrać?

Istnieje wiele różnych rodzajów drewnianych desek. Co może przysporzyć nieco kłopotu osobom nieznających się na ich parametrach. Jeśli chcesz położyć nową podłogę, powinieneś najpierw zdecydować, który styl jest najlepszy. Kryteria wyboru deski drewnianej obejmują rodzaj drewna, wygląd, grubość warstwy wierzchniej, ale także jakość połączenia na zatrzask i wykończenie powierzchni.

Wybór gatunku drewna na deski podłogowe drewniane zależy od gustu, ale także od stylu pomieszczenia. Drewno musi jednocześnie sprostać wymaganym wymaganiom i obciążeniom. O stylu decyduje struktura i kolor drewna. Jasnobrązowe drewno, takie jak na przykład jesion czy brzoza, wydaje się chłodniejsze, podczas gdy ciemnobrązowe kolory dębu z kolei wydają się ciepłe i zachęcające.

  • Klon: jasnoszary, drobne linie;
  • Brzoza: jasnobrązowo-szara, wyraźne i szerokie linie;
  • Buk: jasnobrązowy, wyraźnie widoczne słoje, sprzyja zachowaniu równowagi w pomieszczeniu;
  • Dąb: szarobrązowy, wiele widocznych prążków;
  • Jesion: szarobrązowy, drobne zmarszczki;
  • Świerk: średni brąz, mocno kontrastujące linie, wiele sęków, zapewnia dobry klimat w pomieszczeniu;
  • Wiśnia: czerwono-brązowe, zwięzłe linie, wyraźnie widoczne kontrasty;
  • Sosna: brązowo-szara, wyraźnie widoczne linie i wiele sęków, gwarantuje dobry klimat w pomieszczeniu.

Jakie deski podłogowe są lepsze: na klik czy na klej?

Deski podłogowe można zasadniczo układać na dwa sposoby na tzw. klik lub klejąc na całej powierzchni. Podłogi z parkietu klejonego są cichsze, ponieważ praktycznie nie występują wibracje i ubytki. Dzięki prostym automatycznym systemom zatrzaskowym większość osób wybiera instalację na klik. Ma to tę zaletę, że nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza, montaż jest szybki, a deski można w razie potrzeby łatwo usunąć. Czytaj więcej na: Za co kochamy drewniane podłogi?

  Przetargi

 

Na rynku znaleźć można szeroki wybór deski podłogowe nadających się jako deski parkietowe. Wart jednak rozejrzeć się i dokładnie przemyśleć zakup. Podłoga nadaje pomieszczeniu klimat, który musi być w zgodzie z resztą wystroju. Choć zwraca się na nią mniejszą uwagę to stanowi kluczowy element.

Artykuły Partnera