Jak wykończyć ścianę nad stołem w kuchni

Jak wykończyć ścianę nad stołem w kuchni i stworzyć przytulną przestrzeń

Często nad stołem w kuchni znajduje się ściana, która pozostaje niewykorzystana lub zdominowana przez nienadający się do wystroju kuchni obraz. Dlaczego nie wykorzystać tej przestrzeni i stworzyć na niej dekoracyjną ściankę? Wystarczy kilka prostych sposobów, aby stworzyć ciekawą aranżację i wyczarować przytulną atmosferę w naszej kuchni. W tym tekście przedstawimy kilka pomysłów na jak wykończyć ścianę nad stołem w kuchni i cieszyć się pięknym wystrojem pomieszczenia.

1. Wybierz odpowiedni kolor farby

Farba jest podstawowym elementem wykończenia ściany. Dlatego ważne jest, aby wybrać kolor, który będzie pasował do wystroju kuchni oraz do naszych upodobań. Jeśli chcemy uzyskać przytulny efekt, warto postawić na ciepłe kolory, takie jak beże, brązy czy odcienie pudrowego różu. Natomiast jeśli preferujemy bardziej elegancki styl, można postawić na ciemne kolory, takie jak czerń, granat czy bordo. Dobrą opcją jest także stworzenie na ścianie nad stołem akcentu kolorystycznego, np. poprzez pomalowanie tylko jednej ściany w innym kolorze niż pozostałe.

2. Stwórz ciekawy motyw na ścianie

Jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do jednego koloru, warto rozważyć stworzenie ciekawego motywu na ścianie. Można postawić na tapetę z interesującym wzorem, albo stworzenie ręcznie malowanej dekoracji. W zależności od naszych umiejętności, na ścianie nad stołem można namalować abstrakcyjny wzór, motyw kwiatowy czy geometryczne kształty. Dla amatorów sztuki ciekawą alternatywą są plakaty lub fotografie, które można zawiesić na ścianie.

  Jak wymienić blat w kuchni - krok po kroku

3. Zastosuj płytki ceramiczne lub kamienne

Jeśli chcemy osiągnąć elegancki efekt, warto postawić na płytki ceramiczne lub kamienne. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, a także dodają pomieszczeniu charakteru. Na ścianie nad stołem można postawić na płytki jednolite lub na te z ciekawym wzorem. Ważne, aby kolor i wzór płytek dobrze komponował się z pozostałymi elementami wystroju kuchni.

4. Zastosuj dekoracyjne listwy

Dekoracyjne listwy mogą dodać naszej ścianie w kuchni niepowtarzalnego stylu. Mogą one odgrywać rolę ramy dla obrazów, albo podkreślać kształt ściany. W zależności od naszych preferencji i stylu kuchni, można wybrać listwy z drewna, gipsu, które będą dobrze komponować się z pozostałymi elementami wystroju.

5. Wykorzystaj dekoracyjne półki

Dekoracyjne półki nad stołem w kuchni to sposób na wykorzystanie przestrzeni i stworzenie ciekawego elementu dekoracyjnego. Może to być miejsce na przechowywanie przypraw, szklanek, albo na eksponowanie rodzinnych fotografii. Półki można umieścić wzdłuż całej ściany nad stołem, albo tylko na wybranym fragmencie. Będą one dobrym wyborem zarówno dla miłośników prostych rozwiązań, jak i dla tych, którzy cenią sobie niebanalne dekoracje.

Podsumowanie

Jak widzimy, wykończenie ściany nad stołem w kuchni to nie tyko kwestia koloru farby, ale również zastosowania innych elementów dekoracyjnych, takich jak płytki ceramiczne, listwy czy dekoracyjne półki. Najważniejsze, aby wybrać rozwiązanie, które będzie odpowiadać naszym upodobaniom i które stworzy przytulną przestrzeń. Dzięki tym prostym sposobom nasza kuchnia nabierze nowego wyglądu i będzie idealna nie tylko do gotowania, ale również do rodzinnych spotkań i kolacji we dwoje.

Dom